ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ-ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ (ΓΕΛ)

Για την ολοκλήρωση της εγγραφής μαθητή στο ΓΕΛ ο κηδεμόνας του (ή ο ίδιος ο μαθητής αν είναι ενήλικος) αποστέλλει ηλεκτρονικά ή προσκομίζει στο σχολείο ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ (τον Σεπτέμβριο) τα εξής δικαιολογητικά:1)ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ 2)ΕΚΤΥΠΩΜΕΝΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ (e-eggrafes) 3)ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ του ν. 1599/1986 (Α' 75), του κηδεμόνα του μαθητή (ή του ιδίου αν είναι ενήλικος) 4)ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΜΑΘΗΤΗ ή Πιστοποιητικό του Δήμου στα Μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος ο μαθητής, εφόσον δεν έχει δελτίο αστυνομικής ταυτότητας.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αναζητήσουν στα συνημμένα αρχεία την Αίτηση εγγραφής, την Υπεύθυνη Δήλωση (για ανήλικο μαθητή) / την Υπεύθυνη Δήλωση (για ενήλικο μαθητή).