Το 2o ΓΕΛ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΚΑΤΑΚΤΑ ΤΟ «1ο ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΑΡΩΝΙΚΟΥ»!!!!

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Διαγωνισμό με ένα projectπου σχεδίασε και υλοποίησε μια ομάδα μαθητών μας, υπό την πολύτιμη καθοδήγηση της εκλεκτής εκπαιδευτικού του σχολείου μας, κ. Μπούλιαρη Γεωργίας.

Η ομάδα αυτή φέρει το όνομα: «Flash_AA» και τα μέλη της είναι οι μαθητές της Β ΄τάξης του Λυκείου μας:

yellow dot 2  Βασιλειάδης Βασίλειος
yellow dot 2  Κοκκίνης Ευάγγελος
yellow dot 2  Κλέιντι Οσμάνι

και η συντονίστρια/ καθηγήτρια Φυσικής  κα Γεωργία Μπούλιαρη

Με αφορμή τον πρώτο Διαγωνισμό Καινοτομίας και Δημιουργικότητας του Δήμου Σαρωνικού στη θεματική ενότητα « ΕΞΥΠΝΕΣ ΠΟΛΕΙΣ- ΦΘΗΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ» των 17 στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ, οι μαθητές μας ενεργοποιήθηκαν, ξεδίπλωσαν τις ιδέες τους και παρατηρώντας την ανάγκη ύπαρξης ενός αυτοματοποιημένου συστήματος πρόβλεψης πυρκαγιών προχώρησαν στην υλοποίηση μίας τέτοιας κατασκευής ....  Διαβάστε περισότερα ...