1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ - 7 Απριλίου 2021

Την Τετάρτη 7/4/2021 θα συνδεθούμε μέσω των διαδικτυακών τάξεων του σχολείου μας για να παρακολουθήσουμε το 1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ. Διοργανώνεται από το ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και με τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας, Λάρισας και Τρικάλων, με την έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ, Φ16.1/16403/Δ2 10/02/2021. Μπορούν να το παρακολουθήσουν όλοι οι μαθητές και όλοι οι εκπαιδευτικοί της χώρας και Ελληνικών σχολείων του εξωτερικού καθώς και όσοι ενδιαφέρονται και αγαπούν τα Μαθηματικά.

Χαιρετισμό θα απευθύνουν η υπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Νίκη Κεραμέως και η υφυπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Ζέττα Μακρή.

Ομιλητές είναι άτομα με κορυφαίο διεθνώς επιστημονικό έργο:

Αθανάσιος Φωκάς καθηγητής του Cambridge

Κωνσταντίνος Δασκαλάκης καθηγητής του Μ.Ι.Τ

Άρης Μαυρομάτης καθηγητής του Πανεπιστημίου Δ.Μακεδονίας με θέμα : Μαθηματικά και Τέχνη

Οι εργασίες των μαθητών που θα παρουσιαστούν, περιέχουν μουσικά, θεατρικά, χορευτικά δρώμενα με πρωτότυπες σκέψεις και δημιουργίες. Μέσα από τις εργασίες αναδεικνύονται οι διαφορετικοί τρόποι με τους οποίους οι άνθρωποι σκέφτονται, νιώθουν, προσεγγίζουν τα προβλήματα και αλληλεπιδρούν. Αποτελούν ακόμη μια καλή ευκαιρία διάχυσης των καλών πρακτικών που υλοποιούνται στα σχολεία της χώρας μας.

Από τις 12.30 έως τις 15.00 δίνεται η ευκαιρία σε όποιον επιθυμεί να ασχοληθεί με την επίλυση γρίφων. Οι γρίφοι είναι ταξινομημένοι κατά τάξη και σε κάθε τάξη υπάρχει τράπεζα θεμάτων, μέσα από την οποία θα γίνεται τυχαία η επιλογή των ασκήσεων για τον κάθε συμμετέχοντα. Όποιος επιθυμεί να διαγωνιστεί, θα μπορεί να επιλέξει τον σύνδεσμο που θα τον οδηγεί σε περιβάλλον επίλυσης και ακολουθώντας τις οδηγίες οι οποίες δίνονται αναλυτικά, να ολοκληρώσει τις ασκήσεις. Όσοι από τους συμμετέχοντες στην επίλυση γρίφων συγκεντρώσουν βαθμολογία μεγαλύτερη του 80% , θα λάβουν αριστείο διάκρισης με τα στοιχεία τους, στο e-mail που θα δηλώσουν κατά τη διάρκεια της επίλυσης των ασκήσεων.

Δείτε στο συνημμένο αρχείο το πρόγραμμα και τους συνδέσμους μαθηματικών γρίφων ανά τάξη.